Skip links

VRF Klima İç Ve Dış Ünite Bakımı

VRF klima bakımı mutlaka işinin ehli ve tecrübeli firmalar tarafından yapılması gerekmektedir. Birbirinden kalifiyeli ustalarla birlikte vrf klima iç ünite bakımı ve vrf klima dış ünite bakımı çok daha kolay, masrafsız bir hal almaktadır. Yetkisi olmayan kişiler tarafından yapılan her işlem sonrasında geri dönülemeyen hatalar ve arızalar oluşabilir. Vrf klima bakımı nasıl yapılır haberi bile olmayan kişilerce birçok işlemin yapıldığına şahit olmakla beraber, acı son hemen hemen hepsinde kendini göstermiştir. Şanslıysanız eğer herhangi bir sorun çıkmaz fakat bu seferde performans ayarlamalarını tam yapamayacaklarından dolayı bu sefer de maliyetler artmaya başlayacaktır. O yüzden mutlaka bir vrf klima servisi numarasını arayarak yardım almalısınız.

Dış Ünitelerin Bakımı

Vrf klima bakımı işlemine direkt dış havayla temas eden dış ünitelerle başlanır. Genel temizliklerine bakıldıktan sonra gaz kaçakları var mı diye kontrol edilir. Vrf klima iç ünite bakımı aşamasına geçmeden önce bütün kontrolleri eksiksiz bir şekilde yapılmalıdır. Hayati önem taşıyan fan temizlikleri de bu aşamada tamamlanır. Bu genel temizliklerin dışında da kablo kontrolleri yapılır. Aktarıcı organ olarak görev yapan kablolarda ki herhangi bir eksiklik arızalara sebep olmaktadır. Elektriksel arızalar büyük problemler yaşatabilecekleri için bu aşama çok dikkatli gerçekleşir. Zira oluşan bir elektrik arızası düzgün çalışan diğer sistemleri de etkileyebilir.

İç Ünitelerin Bakımı

Vrf klima bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabı klima bakım ekipleri tarafından verilmektedir. Vrf klima sistemlerinin performanslı çalışması sadece sağlıklı elemanlara sahip klimalarda ekonomik bir şekilde gerçekleşir. İlk önce genel kontrolden sonra cihazlarımızın dış temizlikleri yapılır ve koruyucu kapakları açılarak filtreler kontrol edilir ve temizlenir. Hayati önem taşıyan sensörler de bu kontrollerden nasibini alır.

VRF Klimaları Çalıştırırken Dikkat Edilecekler

Her elektrikli alette olduğu gibi vrf klima bakımı sürelerini geçmez ve dikkatli kullanırsak uzun süreli kullanma şansımız doğar. Özellikle vrf klima iç ünite bakımı hayati önem taşır. Sıcak ve bunlatıcı yaz günlerinde bütün gün klima çalıştırdıktan sonra en azından akşamları kapı ve pencereleri açarak bu şekilde serinlemenizdir. Vrf klima bakımı nasıl yapılır diye dört dönmemek için arada cihazlarınızı dinlendirmeniz gerekmektedir. Klimalarda bulunan üfleme hızı limitlerini aşmamalıyız. Çok sıcak olmayan fakat nemli olan günlerde de soğutma modu değil de nem alma modunu tercih etmeliyiz. Vrf klima çalışma sistemi gereği aşırı yüklemelerden kaçınmalı ve kitapçıkta ki uyarıları dikkate alarak işlem yaptırmalıyız.

VRF klimaların bakım kontrollerinin uzman tarafından yapılması gerekebilir. Bu durum aynı zamanda klimanızın ömrünü uzatacaktır. Klimanın sisteminden detaylı olarak bahseden kitapçığı, klimanızı aldıktan sonra mutlaka okumalısınızdır.

Uzmanından Bakım Hizmeti Alın!

Daha öncelerden de bahsettiğimiz gibi işinin ustası ile çalışmamız gerekmektedir. Bakım hizmetleri herhangi biri tarafından yani rastgele seçilen biri tarafından geçekleştirilirse sistemlerinizi bile kaybetme şansınız ortaya çıkacaktır. Bizler gibi işinin uzmanı çalışanlara sahip firmaları tercih etmeyi unutmayın. Uzmanından bakım hizmeti alın.